The Frugallery

A Gallery of Frugal & Fun Ideas!

Archive for the tag “home made”

How to Make Your Own Applesauce

Applesauce is a delicious snack that is also very nutritious.  But so many store bought types contain added sugar and preservatives.  Here is a recipe for home made applesauce that is easy to make, inexpensive, and delicious!

Peel and core a three pound bag of apples (between 8 & 9 apples).

Chop into small pieces and put into a crock pot.

Add 1/2 cups sugar.

Add 2 cups water.

Sprinkle in cinnamon (if you would like).

It will look like this:

Cook in the crock pot for 4-6 hours.  It will look similar to this:

Mash the apples with a potato masher or meat tenderizer.

Scoop out any excess water to create the consistency you like.

Add sugar or cinnamon to taste.

Put the final product in a jar and refrigerate!

Please share your experience if you try this recipe!

Make Your Own Laundry Detergent

I’ve been making my own laundry detergent for years.  I’ll share with you the recipe.  Give it a try, it’s amazingly simple & one batch lasts a long time!

What you need:  Borax, Washing Soda, bar soap, a cheese grater, a storage container, and a spare scoop.  I’ve been able to find these products easily in stores.  Smaller grocery stores may not have the washing soda-it tends to be the more difficult to find.

 

 

 

 

 

 

 

Use the cheese grater to grate the bar soap.  My grater does not have a “fine” option, although I’ve never had a problem with larger slivers of soap.  Add in two parts soap, one part borax, and one part washing soda.  Use two tablespoons per  load.

This is what the final product looks like:

 

 

 

 

 

 

 

I found all of the ingredients at Wal-Mart.  But here are some links to where the items can be purchased online.

Borax: Found at Wal-Mart for $2.98 for a 76 oz. box ($.32 per cup)

http://www.walmart.com/ip/20-Mule-Team-Borax-Horizontal-Laundry-Booster-76-oz/11027366

Washing Soda: Found at Wal-Mart for $2.98 for a 55 oz. box ($.43 per cup).  Below is a link to the least expensive online option I could find.

http://www.alice.com/products/1264075?p=1264075&&source=google

Bar Soap: I prefer Dial which can be found at Wal-Mart for $3.98 for 8 bars. ($.50 per cup)

http://www.walmart.com/ip/Dial-Bar-Clean-And-Refresh-White-Antibacterial-Deodorant-Soap-Bars-4-oz-8-ct/10290825

 

How do the costs stack up?

The above recipe costs FIVE AND A HALF CENTS per load (assuming you use two tablespoons).

I found a large box of Tide Powder on Amazon.com for $33 including shipping.  This was enough detergent for 80 loads of laundry.  This equates to $.41 per load.

If you do ten loads a week, your savings is $3.55 per week! 

I especially like this detergent because besides cleaning well, it does not contain any dyes or perfumes (unless you add in scented soap).  The only downside I have found is the box of Borax is larger than the box of Washing Soda so I run out of them at different times.  I’ve also added a little OxyClean to a load if I’m concerned about colors.

Give it a try–I’d love to hear your opinions!

 

Simple Recipe for Home-Made Bread

In an effort to decrease my monthly grocery bill and to stretch my budget even further, I’ve been experimenting with making various foods from scratch.  Here is a great recipe I found for fresh wheat bread:

Mix into a bowl:

3 1/2 cups bread flour

2 1/2 cups whole wheat flour

2 tablespoons active dry yeast

1 tablespoon salt

 

Into a saucepan on the stove mix:

1 cup water

1 cup milk

1/2 cup honey

3 tablespoons butter

 

Add “wet’ ingredients into bowl with dry ingredients.

Add one egg and beat all until smooth.  When ingredients have formed a large ball, turn onto a floured surface and knead.  Cover for about an hour to allow it to rise.  Punch the dough down and allow it to sit covered for another 10 minutes.  Divide into thirds and base at 350 for around 40 minutes or until golden brown.

The dough freezes very well so you can keep some in the freezer for use later on.

Home Made Pizza Crust

In my household, we eat a lot of homemade pizza.  Rather than drop $1 each on pizza crust mixes, I set out to find a homemade version of my own.  My mother had a recipe she’s been using for years (I’m not sure of the original source).

3 1/2 cups bread flour

1 cup whole wheat flour

4 1/2 tsp. quick-rise yeast

1 1/2 tsp. salt

1 2/3 cup warm water

Simply mix the flour, yeast, and salt together.  I used a handheld mixer with bread beaters.  Gradually add in the warm water and mix until the dough becomes a large ball.

Turn the dough onto a floured surface and knead for about a minute.  Shape into a large ball, cover, and leave for 10-15 minutes to allow it to rise.

Dough after being mixed & kneaded.

Divide this into 3-4 smaller balls.  If you are using a 12 inch round pan, this will yield 4 doughs.  Slightly flatten the doughs and place in a freezer bag.  When you’re ready to use them, remove the dough from the freezer and allow to thaw before rolling into a flat crust.  Spread onto a greased sheet and bake at 450 degrees.

Costs:
Bread flour: 15 cents per cup
Wheat flour: 27 cents per cup
Salt: 1 cent per tsp.
Yeast: 60 cents for 4 1/2 tsp.
$1.33 per batch
If you make 3 crusts, cost per crust is $.44.  If you make 4 crusts, cost per crust is $.33.
The final product was actually better than store bought.  The crust is sturdier than normal, allowing you to pick up the pizza rather than having to cut it.  Freezing them allows for a quick and easy meal.  I will definitely be making this again!

Post Navigation

%d bloggers like this: